A konyha az a helyiség a lakásban, ahol a sok kicsi sokra megy: a hozzávalók egyvelegéből és a folyamatok összehangolásából új élmények születnek. Ahogy a gasztronómiában, úgy az enteriőr tervezésében is igaz ez, a megfelelő elemek helyes párosításából magasabb minőség születik, amit a fény kelt életre, otthonná varázsolva a szobát.
A hatékony konyhai világításhoz különböző forrásokból származó fényszintek harmóniájára van szükség - környezeti háttérvilágításra (ambient lighting), kiemelő világításra (accent lighting) és feladatvilágításra (task lighting). A három fénytípus okos, együttes használatával olyan teret alakíthatsz ki, ahol nem csupán könnyen, gyorsan, pontosan tudsz tenni-venni, sütni-főzni, de szívesen is töltesz időt egyedül, családdal vagy barátokkal. Cikkünkben összegyűjtöttünk fontos tudnivalókat és hasznos tippeket, melyekkel igazán ragyogóvá teheted a konyhádat.
A hangulatos konyha megteremtéséhez kezeld ezt a helyiséget úgy, mintha a nappalid része lenne, így belesimul majd az otthonod koncepciójába. Kombináld a funkcionalitást és az esztétikát előtérbe helyező megoldásokat! A közvetlen megvilágításhoz remekül passzolnak a süllyesztett világítótestek, amit a lineáris vagy üveggömbös lámpatestek szórt fénnyel tudnak puhítani.
Tervezz több, külön kezelhető, állítható fényforrással! Ha van lehetőséged és tered, a három fő típus mellett alkalmazz dekoratív megoldásokat is vagy rugalmasan használható lámpákat! A dimmelhető lámpákkal a fényerősséget az alkalomtól függően változtathatod - pihentető és hangulatos légkört teremthetsz a családi és baráti összejöveteleken, vagy akár napszaknak, évszaknak megfelelően is állíthatod a fényerőt.
Készíts részletes világítási tervet! A villanyszerelő ennek segítségével rajzolja meg a kábelek útvonalát, és biztosíthatja a megfelelő áramellátást minden szerelvény számára. Ha több spot- vagy feladatlámpát tervezel, a szabályos távolság tartása segíti a fény egyenletes terjedését. Bizonyos spot- és árnyéklámpák forgatható talppal és csuklós kialakítással rendelkeznek, garantálva a maximális szabadságot.
Képzeld el, hogyan szeretnéd használni a teret! A mindennapi használat modellezése segíthet a kapcsolók praktikus elhelyezésében is, ami a nagyobb méretű konyhák esetében különösen fontos.
Világítsd meg a konyhasziget közepét! A sziget vagy félsziget fölé helyezett függesztékek dimmerrel felszerelve feladat- és hangulatvilágításként is megállják a helyüket. Sőt, választhatsz testreszabható sínrendszert is, amely lehetővé teszi a dekoratív függesztékek és az állítható munkalámpák rugalmas kombinációját.
A tervezésnél ügyelj a mennyezet kialakítására és a gerendákra, mivel a födémgerendákra nem lehet süllyesztett lámpákat szerelni! A függőlámpákat legalább 90 cm-rel az étkezőasztal fölé érdemes függeszteni, és olyan izzókkal kell felszerelni, amelyek nem vakítanak. Az energiatakarékos LED-ek fényerejét lumenben (lm) mérik - minél magasabb a szám, annál erősebb a fény (800 lm egy normál 60 wattos izzónak felel meg).
Irányíts fényt a munkaterületekre - a főző-, takarítási és ételkészítési területekre -, és ne feledd a szekrények alatti világítást sem! A szekrények alá szerelt LED-es fénycsíkok tökéletesen megvilágítják a munkafelületeket, sőt, manapság már mozgásérzékelős megoldásokból is válogathatsz, melyeknek köszönhetően kézmosás és maszatolás nélkül tudod kontrollálni a fényt, egyetlen mozdulattal.
Az alacsony feszültségű, energiatakarékos LED-csíkok biztonságosan és egyszerűen világítják meg a szekrények belsejét vagy emelik ki a nyitott polcokat. A otthonos hangulat érdekében célszerű inkább meleg fényt kibocsátó LED-eket választani - ehhez a Kelvin skála szerint 2500-3000 k közötti, például 2700 k körüli érték az ideális.
A szekrények alatti szalagvilágítás modern alternatívája a felfelé irányuló világítás, amivel felhívhatod a figyelmet a konyhai hátfalra vagy bárszekrényre. Emellett kipróbálhatod a szekrények tetejére szerelt fénysort is, amivel a tér építészeti elemeit teheted hangsúlyossá. Az alsó szekrénysor alá telepített padlófények pedig szó szerint utat mutatnak a konyhai mozgásban, visszafogott fényükkel a késő esti órákban lesznek hasznos társaid, amikor egy pohár vízre vagy éjféli harapnivalóra vágysz.
Az ideális konyhai világítás igazodik az életritmusodhoz - segít hatékonyan és gyorsan haladni vagy lelassítani egy pörgős nap végén, eltünteti a vetett árnyékokat ott, ahol fontos tisztán látni, meghitt vagy éppen pezsgő hangulatot teremt, alkalomhoz illően.
A lehetőségek tárháza szinte végtelen, de szerencsére nem vagy egyedül a kutatásban. Tarts velünk március 3-4-5. között a Budapest Arénában a Konyhakiállításon, ahol szakértők válaszolnak minden kérdésedre, és tapasztalt lakberendezők segítenek megtervezni az álomkonyhádat! Kedvezményes árú belépődet ezen a linken beszerezheted az eseményre, Facebook és Instagram oldalunkon pedig további inspiráló ötletekkel, hasznos tanácsokkal és innovatív újdonságokkal várunk.